OʻZBEKISTONDA ISLOMIY MOLIYALASHTIRISH XIZMATLARI BOZORINI RIVOJLANTIRISH ISTIQBOLLARI
islom banki, islom moliyasi, mudoraba, mushoraka, an’anaviy kreditlash, islom oynasi, sukuk, ijara, salam.Abstract
Mazkur ilmiy maqolada islom bank mahsulotlari va xizmat turlarining an’anaviy bank xizmat turlaridan farqlari, shuningdek, ularning afzalliklari hamda tobora ortib borayotgan qiziqishlarning asosiy sabablari haqida so‘z yuritilgan. Shuningdek, O‘zbekistonda islom bank xizmatlari bozorini rivojlantirish borasidagi ilk qadamlar haqida ma’lumotlar keltirilgan.
1.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга Мурожаатномаси, 2021 йил Ўзбекистон Республикаси Президентининг расмий веб-сайти, www.president.uz
2.
Беккин Р.И. Исламские финансовые институты и инструменты в мусульманских и немусульманских странах: особенности и перспективы развития. / Автореф. дисс. докт. экон. наук., 2009. – 48 c.
3.
Исхаков И.Р. Операционная структура исламского финансового института, ориен тированная на реализацию долевых методов // Актуальные проблемы экономики и права. – 2014. – № 2(30). – c. 12-16.
4.
Кузнецова Т. Исламский банкинг: особенности кредитования инвестиционных проектов // Финансовая жизнь. – 2015. – № 2. – c. 22-25.