So‘nggi yillarda davlat moliya tizimida shaffoflikni ta’minlash, budjet mablag‘larining maqsadli sarflanishini nazorat qilish
va moliyaviy intizomni mustahkamlashga qaratilgan islohotlar amalga oshirilmoqda. Mahalliy budjetlar darajasida audit
tizimini kuchaytirish mablag‘lardan oqilona foydalanish, xarajatlarni optimallashtirish hamda ortiqcha va samarasiz
xarajatlarning oldini olishda muhim vosita hisoblanadi. Tadqiqotda ichki va tashqi auditning o‘zaro bog‘liqligi, indikatorli
baholash tizimining joriy etilishi hamda raqamli audit texnologiyalarining qo‘llanishi samaradorlikni oshirishdagi ahamiyati
yoritilgan. Xorijiy ilg‘or tajribalar va O‘zbekiston amaliyoti solishtirilib, mahalliy sharoitga mos ilmiy asoslangan takliflar
ishlab chiqilgan. Natijalar shuni ko‘rsatadiki, audit tizimini takomillashtirish nafaqat moliyaviy shaffoflikni oshiradi, balki
mahalliy boshqaruv organlarining aholiga xizmat ko‘rsatish sifatini yaxshilashga ham xizmat qiladi
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti. “Davlat moliyaviy nazoratini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”
PQ–5012-son Qarori. 18 fevral 2021 yil.
2. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Davlat moliyaviy nazorati inspeksiyasi. Yillik hisobot. – Toshkent,
2023.
3. INTOSAI. International Standards of Supreme Audit Institutions (ISSAI 3000–3100). – Vienna: INTOSAI, 2019.
4. OECD. Performance Budgeting in OECD Countries. – Paris: OECD Publishing, 2020. – 256 p.
5. Lee, T.A. “Digital Audit Technologies in the Public Sector”. Journal of Accounting & Public Policy, 2021, Vol. 40(3), pp.
106–121. DOI: 10.1016/j.jaccpubpol.2020.106781.
6. Nazarova, R.Sh. “Mahalliy byudjetlarda samaradorlik auditi mexanizmlarini takomillashtirish yo‘llari”. Buxgalteriya
hisobi va audit, №2, 2023, B. 45–51.
7. Xoliqov, Sh.A. “Davlat moliyasida audit tizimini rivojlantirish istiqbollari”. Moliyachi, №4, 2022, B. 33–38.
8. OECD. Government at a Glance 2019. – Paris: OECD Publishing, 2019. – 212 p.
9. Asian Development Bank. Public Financial Management Systems – Performance and Challenges. – Manila: ADB,
2021. – 184 p.
10. World Bank. Enhancing Public Sector Performance: World Development Report 2018. – Washington, DC: World Bank,
2018. – 266 p.