Globallashuv, iqtisodiy modernizatsiya, strategik rivojlanish, raqobatbardoshlik, innovatsion rivojlanish, raqamlashtirish, sanoat transformatsiyasi, infratuzilma taraqqiyoti, inson kapitali, makroiqtisodiy barqarorlik, energiya samaradorligi, diversifikatsiya, davlat dasturlari, xalqaro hamkorlik, institutsional islohotlar
dolzarb ilmiy-amaliy ahamiyatga ega bo‘lgan masalalardan biridir. Jahon bozoridagi raqobatning keskinlashuvi, texnologik
taraqqiyot va axborot-kommunikatsiya tizimlarining jadal rivojlanishi sharoitida milliy iqtisodiyotning raqobatbardoshligini
oshirish, innovatsion yondashuvlarni joriy etish hamda ishlab chiqarish tarmoqlarini diversifikatsiya qilish muhim strategik
vazifalardan sanaladi. Mazkur maqolada O‘zbekiston iqtisodiyotini modernizatsiya qilishning asosiy yo‘nalishlari, ya’ni
sanoatni raqamlashtirish, energiya samaradorligini oshirish, zamonaviy infratuzilmani rivojlantirish va inson kapitaliga
investitsiya kiritish kabi omillar tahlil qilinadi. Shuningdek, maqolada mamlakatning iqtisodiy siyosatida qabul qilingan davlat
dasturlari, strategik rejalar va xalqaro hamkorlik yo‘nalishlarining o‘rni ham yoritiladi. Tahlillar asosida O‘zbekistonning
global iqtisodiy tizimda munosib o‘rin egallashi uchun zarur bo‘lgan institutsional islohotlar va makroiqtisodiy barqarorlikni
ta’minlash omillariga alohida e’tibor qaratilgan. Mazkur maqola strategik rejalashtirish va iqtisodiy siyosat sohasidagi